BŘEZOVSKÝ ETAPÁK 2012

O uplynulém víkendu jsme uspořádali v domácích podmínkách etapový závod horských kol. Tento závod je jediný tohoto charakteru v celých západních čechách a možná i v ČR. Jezdí se tři etapy ve dvou dnech. Tou první je několik rozjížděk ve sprintech a pak následují ještě dva crosscountry závody. V letošním roce sice moc nepřálo počasí, když po oba dny pršelo. Přesto se k závodu prezentovalo celkem 80 závodníků / závodnic z čehož bylo více jak polovina v mládežnických kategoriích.

Domácí bikeři  dokázali využít prostředí ve kterém trénují k velmi zajímavým úspěchům. V úvodním sprintu se z vítězství radovali Tomáš Benc (děti 10), Karolína Poláková (ml.žky), Petra Janusová (juniorky), Jiří Toms (masters3). Na stupně se ještě dostali Radovan Fišer a s ním shodně v kategorii elite Pavel Kodl, když se podělili o druhé místo, Jakub kozlík (2.) a Martin Kofroň (3.) v kadetech, v ženách Eva Roudnická (2.) a Monika Kubínová (3.) v ženách masters. Sprinty byli velmi vyrovnané a rozjížďky v rychlém sledu za s sebou. Časté kolize a pády pak ovlivňovali výsledky.

Do sobotní odpolední etapy, která byla spíše rovinatějšího charakteru s krátkými prudkými výjezdy, vyjeli nejdříve žákovské a dětské kategorie. A je třeba smeknout před těmi 7-10 ti letými, protože i oni zvládli okruh na kterém pak závodili dospěláci. Po startu všech těchto kategorií se v předu utvořila skupinka ve které překvapivě bylo více dívek. Starší žákyně K.Lacinová z Aše, starší žák T.Pavlík z Ostrova a domácí Karolína Poláková. Pro všechny to znamenalo vítězství v kategorii, ale přesto si nic nedarovali. Teprve pak jel zbytek starších a mladších žáků a s nimi i vedoucí závodník dětí 10 Tomáš Benc.

V další starovní vlně pak jeli nejstarší mastři, kadeti a všechny ženské kategorie. Všem hned po startu ujel P.Novák z Aše, ale za ním se seřadili Březováci Kofroň, Toms a Kozlík. Posledně jmenovanému však postupně začali docházet síly a ke konci závodu se propadl na čtvrtou příčku kategorie. Smůlu si v prvním kole vybrala Petra Janusová, která kvůli defektu musela odstoupit.

V posledním startovní vlně sobotního dne pak o celkové vítězství jeli v elitě Březováci Fišer a Kodl, kadaňský Marvan, za ČS jezdící Svoboda a nejlepší mastr 1 Oubrecht z Chebu. Tato pětice si rychle vytvořila před zbatkem pole velký náskok. První kdo ze skupiny vedoucích odpoadl byl kvůli defektu Svoboda. Ostatní se rozdělili do dvojic Marvan – Fišer a Oubrecht – Kodl. Nakonec v posledním kole dokázal Fišer Marvana setřást a před poslední etapou si vytvořit půl minutový náskok.

V neděli se jezdilo v okolí a na březovském motokrosu. Jako první kdo odstartoval byli ti úplně nejmenší do 6.let. Závod který svou kulisou připomínal klání na MS či SP. Nejmladším závodníkům na odstrkavadlech nebyly ani 2 roky. A i když vyhrát nemohli všichni, medaili dostali a s tou pak celou dobu chodili jako vítězové. I závody dětí do 8. a 10. let byli velmi vyrovnané a o umístění se bojovalo až do samotného konce. U 8.letých pak se dokonce těsně změnilo i absolutní pořadí. V desítkách pak slabší závod odjel Tomáš Benc, když v cílové rovince podlehl Sýkorovi z Chebu. V celkovém hodnocení však měl dostatečný náskok.     V žákovských kategorích na hlavním okruhu si ještě lépe vedla mladší žákyně Karolína Poláková, která dojela 2. absolutně a jen těsně prohrála se starší žákyní Lacinovou. Dobře si vedl i březovský mladší žák Rudolf Griessl, který v technických pasážích dokázal zvládat i náročné úseky, které většina závodníků běhala. Jen pak ztrácel v kopcích.

V kadetech potvrdil druhé místo i na motokrosu Martin Kofroň. Jakub Kozlík dokončil opět 4. a dokázal jisté zlepšení oproti loňskému roku. V mastrech 3 si bravurně pro třetí dílčí vítězství dojel Jiří Toms. V ženách i přes hrůzostrašný pád a s velkým sebezapřením závod na druhém místě dokončila Eva Roudnická a ve veteránkách pak náročnou trať v dešti zvládla i Monika Kubínová.

Vrcholem dne pak byl očekávaný souboj o celkové vítězství v kategorii elite. Ten se však rozhodl již ve třetím kole, když Radek Fišer utrhl přehazovačku a Vojta Marvan si mohl dojet pro vítězství. Radek závod dokončil na vypůjčeném kole po vynikající stíhačce druhý. Třetí místo si pohlídal Pavel Kodl. A k doplnění březovského úspěchu v etapě dojel ještě 4. Míra Brill. O proti sobotě si v mastrech 2 lépe vedl Petr Ontko, který jen potvrdil 4.místo v celkovém pořadí.

Přehled celkového umístění našich závodníků: děti do 6. let – 2.Ondřáš Kodl, 3. Honzík Kubín, 6. Kubík Kopecký, děti do 10. let –  1.Tomáš Benc, mladší žáci – Rudolf Griessl 4., Vladimír Střihavka 6., mladší žákyně – Karolína poláková 1., Kadeti – Martin Kofroň 2., Jakub Kozlík 4., masters 3 – jiří Toms 1., masters 2 – Petr Ontko 4., masters 1 – Lukáš kopecký 6., ženy Eva Roudnická 2., ženy masters – Monika kubínová – 3., muži elite – Radovan Fišer 2., Pavel Kodl 3.

Pořadatelé děkuji městu Březová za technické zázemí závodu (zejména březovským hasičům), správci březovského motokrosu za úpravu a uvolnění dráhy, lesům ČR za povolení pořádání závodu na jejich pozemcích, dobrovolnicím březovského červeného kříže a Mudr. Fišerové za zajištění zdravotnického servisu a hlavně všem partnerům (ISSO, Statek Bernard, graf.studio BUKAJ, Momentive, Maccon), bez kterých by se akce nemohla uskutečnit.

VÝSLEDKY – ZDE. Další report na bikerech

 

This entry was posted in Novinky. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *